HABERLER » Haberler / Duyurular » Belgesel Gösterimi: Boğaz’a Sürgün - Merlyn Solakhan (AL ’76), Temmuz 2011

Belgesel Gösterimi: Boğaz’a Sürgün - Merlyn Solakhan (AL ’76), Temmuz 2011

Avusturya Lisesi mezunlarından (ortaokul ’72 mezunu, ’76 mezunları dönem arkadaşı) Merlyn Solakhan’ın yönetmenliğini de yaptığı "Bogaz’a Sürgün" isimli belgesel filmi Babil Belgesel Sinema Derneği’nin katkılarıyla 29 Temmuz’da Büyükada’daki kültür-sanat merkezi "Adaevi”nde gösterilmiştir.

Boğaz’a Sürgün
Yapım Tarihi - 2002
Süre - 01:33:00
Formatı - DV CAM, Almanca ve Türkçe, İngilizce AltyazılıBSB Arşiv No : 579Almanya, İsviçre, Türkiye / DV CAM / Almanca ve Türkçe / Türkçe ve İngilizce altyazılı
Yönetmen - Meryln SOLAKHAN, Manfred BLANK
Yapım Yönetmeni - Manfred BLANK
Görüntü Yönetmeni - Martin Manz , Otmar Schmid, Uli Fisher
Kameraman - Mustafa Varlık, Burak Şenbak
Müzik - Beethoven, Schubert and Turkish folk music
Metin - Meryln SOLAKHAN, Manfred BLANK
Kurgu - Meryln SOLAKHAN

Genetik alanında uzmanlaşmış genç bir Alman hayvanbilimci, 1933 yılından itibaren Nazi hükümetiyle itilafa düşer. Toplama kamplarından ve orada bekleyenlerden kurtulmak için 1937’de maceralı bir kaçışla ülkesini terk etmek zorunda kalır. Türkiye’ye sığınır ve İstanbul Üniversitesi Zooloji Bölümü'nde profesörlük kürsüsü alır. Türk üniversitelerinde Zoolojinin temellerini atan Kurt Kosswig isimli hayvanbilimci, Manyas Gölü yakınlarında Kuş Cenneti'ni ve Boğaz’da Baltalimanı’nda Hidrobiyoloji Enstitüsü'nü kurar. Eşi Leonore ile sistematik şekilde bütün Anadolu’yu gezer ve Türkiye’nin fauna tarihini ele alan ilk ve temel kitabı yazar. Film, Curt Kosswig ve Philipp Schartz’ın anılarına dayanıyor.
(14. International Ankara Film Festival Professional Documentary Film 2nd award)

 

Bölümle ilgili diğer başlıklar

Copyright © 2024 Avusturya Liseliler Derneği
Designed by: OrBiT