HABERLER » Haberler / Duyurular » Kitap Yayını: Aydınlanan Yollar (Kardelen Öyküleri) - Zehra İpşiroğlu (AL 67), Mart 2012

Kitap Yayını: Aydınlanan Yollar (Kardelen Öyküleri) - Zehra İpşiroğlu (AL 67), Mart 2012

Zehra İpşiroğlu’nun (AL 67), ÇYDD’nin desteğiyle Van bölgesinde inanılmaz koşullarda okuma savaşımı veren kız çocuklarının öykülerini anlattığı kitabı Cumhuriyet yayınlarından çıkmıştır.

Deprem öncesi Van: İnanılmaz koşullarda okuma savaşımı veren kızlar... Ve bitmeyen hayalleri... Gün gelecek feodal yapılanma, töre ve şiddet kıskacından kurtulacaklar... Gün gelecek hemşire, güvenlik görevlisi, avukat, öğretmen olarak bir sonraki kuşağa da yepyeni kapılar açacaklar.

 

Onlar bu uzun yürüyüşün daha başlangıcındalar... Ama anneleri var arkalarında, anneanneleri var ve eril koşullanmışlığın kıskacından yavaş yavaş çıkma savaşımı veren ağabeyleri ve babaları ve onları destekleyen kadın örgütlenmeleri... Yolun daha başındalar ama umut ve yaşam dolular...

 

Çünkü onlar yaşanan dönüşümün öncüleri. Yıllardır kadınlara karşı ayrımcılığın ve şiddetin kalkması için bir savaşım veriliyor bu bölgede.

 

Gönül isterdi ki zaman içinde farklı politik duruşlar olan dernekler, kadın hakları mücadelesinde daha yapıcı bir işbirliğine girebilsinler.

 

Çünkü ancak mutlak bir dayanışma ve örgütlenme, bu bölgede uzun sürede bazı şeylerin değişmesini sağlayabilir.

Bölümle ilgili diğer başlıklar

Copyright © 2024 Avusturya Liseliler Derneği
Designed by: OrBiT