HABERLER » Haberler / Duyurular » Sergi: Yeniden Kuran Bellek - Canan Dağdelen (AL 80), 15 Şubat - 9 Mart 2013

Sergi: Yeniden Kuran Bellek - Canan Dağdelen (AL 80), 15 Şubat - 9 Mart 2013

CANAN DAĞDELEN (AL 80)
YENİDEN KURAN BELLEK

RECONSTRUCTIVE MEMORY

15 ŞUBAT - 9 MART 2013, Galeri Nev - Ankara

Galeri Nev, beş yıllık uzun bir aradan sonra, bir kez daha Canan Dağdelen’i ağırlıyor. Dağdelen esin kaynağını oluşturan mekân, uzam, mimari, bellek, aidiyet, zaman ve özellikle de yerçekimi kavramlarını bir kez daha alt-üst ediyor.

Boşlukta âdeta süzülen ve Dağdelen’in ‘dot’ olarak adlandırdığı mödül kürelerle geleneksel mimari unsurları yeniden kurguladığı iki önemli yerleştirme, “TABANI dot” ve sergiye adını veren “Reconstructive Memory” Ankara’da ilk kez sergileniyor. Her biri, ince sicimlerle tavandan aşağı sarkıtılmış metal ve porselen “dot”ların bir araya gelmesiyle oluşan bu iki “sarkıt-yapıt”da ağırlık ile hafiflik, doluluk ile boşluk, iç ve dış hem çatışıyor, hem bütünleşiyor.

“Yeniden Kuran Bellek”te izlenecek bir diğer eser, “SELF constructed PORTRAIT”, Dağdelen’in otobiyografik işlerine önemli bir örnek teşkil ediyor. Sanatçı, bir çocukluk fotoğrafını “piksellerine” ayırarak, balçığa sapladığı seramik çivilerle yeniden kuruyor. Dolayısıyla tıpkı diğer eserlerinde olduğu gibi, bir form, önce en küçük birimlerine indirgeniyor, ardından yeniden kuruluyor. Böylelikle parça-bütün ilişkisi baştan tanımlanıyor.

“Reconstructive Memory” ayrıca Canan Dağdelen’in porselen üzerine elek baskı ile aktardığı ve kendi çektiği fotoğraflara da ev sahipliği yapıyor. Bu porselen plakalar, bir yandan ayrıntılarını Dağdelen’in gözünden gördüğümüz ayrı ayrı hikâyeler kuruyor. Diğer yandan, iri “dot”lar olarak algılandıklarında, onlar da bir bütünün parçalarına, bir büyük hikâyenin karelerine dönüşüyor.

1960 İstanbul doğumlu Canan Dağdelen, 1986 yılında Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi, ardından 1991 yılında Viyana Uygulamalı Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden yüksek lisansını aldı. 2003’ten bu yana aynı üniversitede öğretim görevlisi. Yaşamını Viyana’da sürdüren Dağdelen’in çalışmaları son dönemde İstanbul Modern Sanatlar Müzesi Koleksiyonu, Operation Room/ Amerikan Hastanesi, Lentos Kunstmuseum Linz, Birinci Mardin Bienali, Kanazawa 21st Century Museum of Contemporary Art, Galeri Apel ve Akbank Sanat’ta izlendi. Canan Dağdelen, Viyana’nın önemli müzelerinden Austrian Museum of Contemporary Arts (MAK)’ta halen sürmekte olan "Signs Taken in Wonder" sergisinde de temsil ediliyor.

Bölümle ilgili diğer başlıklar

Copyright © 2024 Avusturya Liseliler Derneği
Designed by: OrBiT